Zajęcia dodatkowe

Jak wybrać zajęcia dodatkowe ?


Gdy Twoje dziecko ogląda spokojnie bajkę - Ty gorączkowo zastanawiasz się, jak je zaktywizować, jakie zajęcia pozalekcyjne mu zaproponować.
Chcesz, aby było to coś ruchowego, aby była to przeciwwaga dla długich godzin spędzanych w szkolnej ławce. 
Ty z Partnerem lubicie się ruszać, Wasze dziecko szybko rezygnuje z zajęć ruchowych, które mu proponujecie.
Przy następnym wyborze zajęć dodatkowych koniecznie (!) weźcie pod uwagę poniższe aspekty.
1. Zainteresowania.
         Zastanów się, czym Twoje dziecko już się interesuje i postaraj się dodatkowe zajęcia wybierać tak, aby chociaż trochę nawiązywały do tego, co dziecko lubi. Łatwiej mu będzie się w nie zaangażować, będzie to dla dziecka naturalnie motywujące i dostarczy satysfakcji.
2. Poziom energii i emocji.
         Mało energiczne dziecko może unikać piłki nożnej, za to świetnie odnajdzie się na przykład grając w frisbee.
3. Napięcie mięśni i koncentracja
         Szczegółowych informacji na ten temat udzieli Ci terapeuta Integracji Sensorycznej oraz psycholog. Nawet gdy dziecko ma z tym problemy są to obszary, które mogą się z czasem poprawić. Ważne jest, aby pracować z dzieckiem na miarę jego sił i stopniowo zwiększać wyzwania. Może wycieczka rowerowa do babci to na dziś zbyt wiele, ale być może przejażdżka do sklepu na loda będzie na dziś w sam raz. 
4. W grupie czy bez grupy.
         Zastanawiasz się, czy lepsze będą zajęcia indywidualne, w parach, grupowe...Naszym celem jest zapewnienie dziecku regularnego ruchu i radości z zajęć. Spokojna gra w piłkę na trawie może spodobać się Twojemu dziecku bardziej niż zagrzewający krzykiem do walki trener. 
5. Rywalizacja czy zabawa.
         Jeśli Twoje dziecko nie znosi przegrywać zajęcia nastawione na rywalizację będą dla niego źródłem stresu. Proponuj mu sporty, w których nikt nie wygrywa ani nie przegrywa. Mogą to być choćby wędkowanie z tatą, wędrówki, wspinaczka. 
6. Media.
         Wykorzystaj nowoczesne technologie do prezentacji różnych dyscyplin. Zaprezentuj dziecku dany sport atrakcyjnie i zrozumiale, a może samo będzie Cię prosić o zapisanie go na zajęcia. 

         Jeśli dziecko obawia się, jak sobie poradzi, a widzisz, że ma ochotę spróbować możesz poprosić instruktora o lekcję pokazową.
         Często instruktorzy mało popularnych dyscyplin są bardziej wyrozumiali dla początkujących adeptów. 


I na koniec najważniejsze. Dziecko musi chcieć chodzić na zajęcia. Czasem, kiedy zajęć pozalekcyjnych jest zbyt dużo nie przyczyniają się one do rozwoju, a do przeciążenia u dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, po czym poznać, że dziecko jest zbyt obciążone kliknij tutaj: Dziecko przeciążone

Komentarze